Datum: 
7. 10. 2023

Úspěšný výsledek restaurování je zásluhou nejen pracovníků muzea, ale také špičkových externích restaurátorů. Společně tvořili tým, v němž pracovali bok po boku restaurátorky Zdeňka Skořepová a Tereza Bušková Krninská, Vendula Skořepová, konzervátoři Luděk Fiala a Lucie Rehardtová, a technici Tomáš Fedra a Pavel Cichra. Tým byl řízen Alexandrou Zvonařovou a Janem Svobodným, kteří měli na starosti nejen organizaci a odborný dohled nad restaurováním, ale také technické aspekty týkající se nového osvětlení, řídící jednotky a přípravy vícejazyčného návštěvnického programu s mluveným slovem a hudebním doprovodem. Grafické práce spojené s propagací a novým informačním panelem provedla Helena Svobodová.

Generální rekonstrukce jesliček nám během těchto sedmi let přinesla mnoho zajímavých objevů, zejména při restaurování figurek. Ty byly zjištěny jako mnohem barevnější, než jsme si původně mysleli, a některé dokonce nesly dataci a jméno tvůrce, což nám umožnilo lépe identifikovat další figury. Dalším velkým objevem bylo zjištění, že některé pohyblivé figury byly nefunkční kvůli technickým závadám, ale díky šikovnosti našich restaurátorů a techniků byl tento problém vyřešen.

Restaurování Krýzových jesliček bylo náročné a plné výzev, ale s radostí Vám nyní můžeme oznámit, že výsledky jsou nádherné. 

Fotografie můžete zhlédnout v galerii, proces restaurování i na našem YouTube kanále, tisková zpráva s bližšími informacemi k nahlédnutí zde.