Datum: 
7. 10. 2023

MUZEUM JINDŘICHOHRADECKA SLAVÍ ÚSPĚŠNÉ DOKONČENÍ SEDMILETÉHO RESTAUROVÁNÍ KRÝZOVÝCH JESLIČEK

Jindřichův Hradec, 6. října 2023 - Muzeum Jindřichohradecka s radostí oznamuje dokončení téměř sedmiletého restaurování jednoho ze svých nejvýznamnějších exponátů - slavných Krýzových jesliček. Tento umělecký skvost, který je od roku 1998 zapsán v Guinnessově knize rekordů, je nepostradatelnou součástí našeho kulturního dědictví. Po náročném a pečlivém restaurování jsou nyní připraveny být opět přístupné veřejnosti v celé své kráse.

"Restaurování Krýzových jesliček nás nejen naučilo více o jejich historii a významu pro naši místní kulturu, ale odhalilo také některé nečekané umělecké detaily, které dříve zůstaly skryty před zraky veřejnosti. Generální rekonstrukce jesliček, která stála téměř 4 miliony korun, byla plná výzev, které však byly s pečlivostí a odborností překonány. Výsledky práce předčily naše očekávání a zanechaly v nás obdiv nad uměleckým mistrovstvím tohoto díla. Díky oddanosti a pečlivé práci našeho špičkového týmu restaurátorů a techniků jsme byli schopni nejen obnovit původní krásu jednotlivých figurek, zachovat původní podobu Krýzových jesliček, ale také obnovit funkčnost pohyblivých figur a opravit technické vady, které bránily jejich plnému využití," uvedla kurátorka projektu Alexandra Zvonařová.

Úspěšný výsledek restaurování je zásluhou nejen pracovníků muzea, ale také špičkových externích restaurátorů. Společně tvořili tým, v němž pracovali bok po boku restaurátorky Zdeňka Skořepová, Tereza Bušková Krninská, Vendula Skořepová, konzervátoři Luděk Fiala a Lucie Rehardtová, technici Tomáš Fedra a Pavel Cichra. Tým byl řízen Alexandrou Zvonařovou a Janem Svobodným, kteří měli na starosti nejen organizaci a odborný dohled nad restaurováním, ale také technické aspekty týkající se nového osvětlení, řídící jednotky a přípravy vícejazyčného návštěvnického programu s mluveným slovem a hudebním doprovodem. Grafické práce spojené s propagací a novým informačním panelem provedla Helena Svobodová. 

Těšíme se, že veškeré úsilí, které bylo věnováno tomuto důležitému dědictví, budeme moci představit veřejnosti již od 7. října v jezuitském semináři Muzea Jindřichohradecka, Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec.

S plnou důvěrou ve výsledky naší práce srdečně zveme novináře a veřejnost, aby se připojili k tomuto slavnostnímu okamžiku a sdíleli s námi tento významný milník v historii Muzea Jindřichohradecka.

Tiskový kontakt:

  • Ing. Martina Machartová - PR, marketing, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 702 208 639/e-mail: machartova@mjh.cz)

  • Mgr. Alexandra Zvonařová - kurátorka projektu, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 728 989 968/e-mail: zvonarova@mjh.cz)