Datum: 
13. 7. 2017

Výstava v muzeu v J. Hradci připomene fotografa Všetečku a představí objekty K. Huňka

 

Letní výtvarná výstava v Muzeu Jindřichohradecka připomene fotografa Jiřího Všetečku. Držitel ceny Osobnost české fotografie, proslulý cyklem Pražský chodec, zemřel loni na podzim. Výstava představí také objekty Karla Huňka, který letošní prezentací dovrší své téměř padesátileté působení na Jindřichohradecku, ze kterého čerpá náměty a materiál pro své práce. Výstava nazvaná Karel Huněk - Objekty a Jiří Všetečka - Fotografie, kterou v křížové chodbě minoritského kláštera zahájí vernisáž ve čtvrtek 13. července, potrvá až do poloviny září.

„U Jiřího Všetečky se bohužel jedná již o posmrtnou prezentaci, jelikož zemřel v listopadu loňského roku. I přesto po sobě zanechal rozsáhlou, kvalitní fotografickou pozůstalost, jejíž část se na výstavě pokusíme představit,“ uvedl kurátor výstavy Jakub Valášek. Za svůj profesní život od roku 1958 zachytil a zdokumentoval proměny staré Prahy, jejích předměstí a obyvatel. Vždy ho zajímala atmosféra a kouzlo okamžiku či místa.

V průběhu let získal celou řadu ocenění, za cyklus Pražský chodec (1978) či za putovní výstavu fotografií Všenáprava obrazem (1987). V r. 2009 obdržel cenu Osobnost české fotografie. V letech 1969-1991 působil jako externí pedagog na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty AMU. Spolupracoval s celou řadou odborných časopisů a měsíčníků. „Své dovednosti uplatnil i v divadle a filmu, jeho fotografie mladičké Magdy Vašáryové se stala oficiálním snímkem filmu Marketa Lazarová,“ doplnil Valášek.

Karel Huněk je spíše insitním výtvarníkem – sochařem. „Dle vlastních slov je jeho tvorba zaměřena na cykly soch a objektů pozitivní energie. Osobitým pojetím povyšuje svá díla na dadapoetickou výpověď duše. Ve svých pracích se ztotožňuje s odkazem českých velikánů a ve své tvorbě je připomíná dalším generacím,“ přiblížil kurátor výstavy. Pracuje s kovem, dřevem i dalšími materiály, do kterých otiskuje své osobité pojetí života. Inspiraci pro svá díla čerpá téměř 50 let právě na Jindřichohradecku.

Na vernisáží vystoupí duo Jan Paulík a Václav Fikerle, jejichž Poetická kytara bude hrát i po skončení vernisáže na malém koncertu přímo v prostorách křížové chodby. Druhý den se uskuteční další doprovodná akce výstavy: koncert Radima Kresty, Petra Nouzovského a Kristiny Fialové v kostele sv. Jana Křtitele, po kterém bude mít vystavující autor Karel Huněk komentovanou prohlídku výstavy.

Součástí doprovodného programu je i prezentace fotografií architekta Miloslava Čejky v prostoru Soukenické kaple s pohledem na rozlehlý jindřichohradecký rybník Vajgar. Místo není vybráno náhodně, protože se jedná o cyklus věnovaný vodě a nazvaný Hladiny.