Datum: 
15. 4. 2017

Svátky jara oslaví Velikonoční veselice v Muzeu Jindřichohradecka

 

Lidové zvyky a tradice opět ožijí při Velikonoční veselici na Bílou sobotu 15. dubna v Muzeu Jindřichohradecka ve Štítného ulici. V bývalém klášteře minoritů si mohou malí i velcí vyzkoušet různé techniky barvení kraslic, uplést si pomlázku a ozdobit velikonoční perníčky. K oslavě svátků jara už neodmyslitelně patří i průvod městem s řehtačkami a Kraslicovníkem a lidová hudba a tance.

„Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem a zároveň zajímavou lidovou tradicí, kterou Muzeum Jindřichohradecka dlouhodobě dokumentuje. Vedle tradičních velikonočních zvyků patří k nejzajímavějším dokumentace výroby kraslic v regionu, které se svými krajkovými vzory patří k světovým unikátům.  Malířky tyto vzory budou předvádět také na Velikonoční veselici,“ vysvětlila etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

 Svátky jara a jeho tradice představí návštěvníkům stejně jako každý rok Jarošovská krojová družina. Dámy a pánové v krojích představí nejen tradiční způsoby zdobení kraslic, mezi něž patří například vosková batika, ale muzeum se rozezní také lidovými písněmi. Zahraje cimbálová muzika Notečka, známý a oblíbený jindřichohradecký dlouhoruký harmonikář Ondra Vácha a chybět nebude ani dětský rytmický orchestr Hakuna Matata.

 „Velikonoční veselici pořádáme už počtvrté a každý rok přiláká více a více návštěvníků. Oslavujeme příchod jara, takže to bude veselice se vším všudy – s dobrým jídlem a pitím, cimbálovkou a lidovými zvyky,“ vysvětlila Petra Jahodová ze sdružení Civis Novus.

Stejně jako loni si strom Kraslicovník, zkrášlený stovkami malovaných vajec, vyzdobí děti z jindřichohradeckých základních a mateřských škol. Muzeum Jindřichohradecka pro ně pořádá Velikonoční výtvarné dílny, které se uskuteční od 3. do 12. dubna v bývalém minoritském klášteře ve Štítného ulici. Děti si pak samy budou moci vlastnoručně ozdobenou kraslici na strom zavěsit.

Slavnostní průvod se z muzea vydá v 16:00 v čele s Kraslicovníkem, který ponese již tradičně zástupce města. „Trasu na náměstí Míru doprovodí i Hakuna Matata s obrovskými řehtačkami, které rozezní celé město,“ doplnila Jahodová. Na náměstí pak celou akci zakončí vystoupení Jarošovské krojové družiny. Kraslicovník zůstane na náměstí Míru vystavený ještě po Velikonocích.

Velikonoční veselici pořádá Civis Novus a Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec.