Krýzovy jesličky, které jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě, se po půl století dočkaly restaurování. Lidový klenot, jenž jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza vytvářel přes 60 let, láká do Muzea Jindřichohradecka desetitisíce návštěvníků ročně. I přes generální opravu betlému se expozice neuzavře a zájemci budou mít naopak jedinečnou možnost prohlédnout si unikátní jesličky při renovaci, která potrvá dva až tři roky.
„Od 70. let žádná rekonstrukce nebyla a mechanika je v téměř havarijním stavu a čekalo by se jen na to, kdy přestanou mechanismy pracovat. To samé platí u figurek, které jsou z takového zvláštního materiálu, který je velmi náchylný k poškození,“ vysvětlila etnografka muzea a místopředsedkyně Českého sdružení přátel betlémů Alexandra Zvonařová. Světově unikátní betlém vytvářel Krýza od poloviny 19. století. Za tu dobu prošel pouze dvěma většími rekonstrukcemi – v roce 1935, kdy se jesličky nastěhovaly do muzea, a v roce 1967, kdy se stěhovaly z přízemí do prvního patra muzea. Od té doby se dočkaly hlavně zmodernizované elektroinstalace a protipožárního systému.
Oprava jesliček je o to náročnější, že Krýza nebyl mechanik a jeho mechanismus nemá žádná pravidla. „On opravdu pracoval systémem pokus – omyl, takže si vzal cívku od nití, kus válečku na nudle, část kolovrátku a začal to spojovat pásky, nitěmi a různými nekonečnými pásy a zkoumal, kdy se to začne pohybovat. A když to fungovalo, tak to použil. Proto tam není žádný základní princip, je to spíš nahodilá záležitost,“ přiblížila etnografka muzea.
Generální oprava potrvá dva až tři roky, přesný čas se kvůli složitosti mechanismu a obrovskému množství figurek odhadnout nedá. „Bude se rekonstruovat v několika fázích, to znamená, že se vždy vezme určitá část betlému, odeberou se figurky, které zrestaurují restaurátorky, a mechanismus zrestaurují naši konzervátoři a mechanici, kteří s ním mají největší zkušenosti,“ zdůraznila Zvonařová.
Návštěvníci ale o nejzajímavější exponát muzea v následujících letech nepřijdou. Naopak se jim naskytne neopakovatelný pohled a od začátku nové sezony 1. dubna budou mít možnost nahlédnout pod pokličku práce restaurátorů. „Vždycky nějakých zhruba 80 procent bude k vidění v původní podobě, část bude odkrytá a bude možné sledovat i práci na rekonstrukci jesliček,“ doplnila Zvonařová.
Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let až do své smrti v roce 1918. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, nyní rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.
Velkolepý betlém vystavěl Krýza na ploše 60 metrů čtverečních. Nejstarší část betlému tvoří scéna narození Ježíše Krista, která se nachází v jeho středu. Další části znázorňují poetickou vesnickou krajinu a měšťanskou architekturu dokládající život lidí 19. století. Kromě tradičních jihočeských obrázků zde nalezneme i známé výjevy z evangelia - vraždění neviňátek, útěk Sv. Rodiny do Egypta, obřezávání Ježíška. V jesličkách je i rudný důl s horníky, brána s padacím mostem a strážnými hlídající město a Herodův palác, se stoly s miniaturním nádobím a jídlem.