Datum: 
9. 6. 2022

Tisková zpráva, 30. 5. 2022

Jindřichův Hradec sobě!

Z historie jindřichohradeckých pěveckých a divadelních spolků.

Ve výstavní síni Muzea Jindřichohradecka v jezuitském semináři na Balbínově náměstí se ve čtvrtek 9. června 2022 od 16:00 hodin bude konat vernisáž výstavy Jindřichův Hradec sobě! Výstava představí nejznámější jindřichohradecké pěvecké a divadelní spolky. Na vernisáži vystoupí pěvecký sbor Smetana a divadelní společnost Jablonský. Výstava potrvá do 2. října 2022.

Tyto spolky vznikaly v 2. polovině 19. století jako jeden z projevů tvořící se národní identity občanské společnosti a mají velice bohatou historii. Tyto vysloveně vlastenecké spolky sdružovaly stejně smýšlející občany města a jejich náplní nebyla jen interpretace českých písní nebo českého divadla, měly mnohem širší společenské a kulturní pole působnosti. Pořádaly plesy, zábavy, výlety, neobešla se bez nich žádná důležitá událost, ale především veřejně šířily český jazyk a zcela otevřeně deklarovaly příslušnost svých členů k českému národu a myšlence národního obrození v kultuře.

„Nejstarší z nich, mužský Zpěvácký spolek Černín, později Zpěvácký spolek Smetana, se poprvé sešel už v roce 1862, tedy před 160 lety. O deset let později vznikla i Ženská pěvecká jednota Slávy dcera. Na jejich tradice navázal současný Pěvecký sbor Smetana Jindřichův Hradec. Divadelní ochotnická jednota Jablonský, dnes Divadelní společnost Jablonský zase v minulém roce oslavila 140 let od svého vzniku,“ komentuje kurátorka výstavy Lenka Dvořáková.

Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout nejen písemnosti, fotografie a kroniky spolků, ale také uvidí například divadelní kostýmy, kulisy, dekorace, pěvecké stejnokroje či historické loutky. K dispozici budou též ukázky ze současné spolkové tvorby a každý si na vlastní kůži bude moci vyzkoušet profesi divadelního herce, nebo si alespoň zahrát loutkové divadlo. Výstava potrvá do 2. října 2022 a veškeré obecenstvo se srdečně zve k jejímu navštívení.

 

 

Kontakt:                                                                                                            

Mgr. Lenka Dvořáková                                                          Ing. Martina Machartová

kurátorka výstavy                                                                  edukace, marketing

tel.: 384 363 661 , 724 312 652                                            tel.: 384 363 661, 702 208 639

e-mail: dvorakova@mjh.cz                                                   e-mail: machartova@mjh.cz