Datum: 
2. 12. 2017 - 3. 12. 2017

Nad festivalem betlémů v J. Hradci opět roztáhl ochranná křídla unikátní anděl

Druhý ročník přehlídky Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí představil o prvním adventním víkendu práci 16 betlemářů z celé České republiky i ze Slovenska. A nad jediným festivalem betlémů v ČR opět roztáhl ochranná křídla unikátní anděl. Ozdobil fontánu na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci. Dvoumetrovou sochu vytištěnou na 3D tiskárně navíc rozpohybovává jednoduchý mechanismus po vzoru Krýzových jesliček. Po zatočení klikou zamává tříbarevná plastika svými průsvitnými křídly. Na kašně bude zářit až do 6. ledna.

Při JINoHRÁtkách 2. a 3. prosince také vznila další socha do velkého betlému z dřevěných soch životní velikosti. Řezbář Roman Galek v prostorách muzea vytvořil sochu Panenky Marie s Ježíškem. Připojí se tak ke svatému Josefovi a pasáčkovi, které tvůrci vyřezali před rokem. Na Staré radnici mohli návštěvníci nahlédnout pod pokličku i drobnějším tvůrcům a zjistit, jak se vyrábí jesličky nejen dřevěné, ale také například textilní či krajkové. Jeden z řezbářů vytvářel před očima zájemců také dřevěné formy na perníkový betlém. Velké sochy si mohou zájemci prohlédnout na Staré radnici o všech adventních víkendech.

Po loňském PETAndělovi, na jehož stavbu sbíraly lahve děti ze 13 škol, letos ozdobil advent v Jindřichově Hradci nebeský posel vyrobený ze stovek dílků vytištěných na 3D tiskárně. Slavnostně se rozzářil sobotu 2. prosince v 17:00 za hudebního doprovodu sboru Nova Domus. Socha je rekordní - je vytištěná z recyklátu, pohyblivá a na jejím tisku se podílely tři desítky tiskařů. 

V kostele sv. Jana Křtitele si mohou návštěvníci prohlédnout tradiční výstavu řezeb a betlémů až do 30. prosince. Letos představuje jihočeského řezbáře Jiří Bürgera, který se zabývá především většími objekty se silným duchovním poselstvím. 

https://petmat.cz/petsculpt/