Datum: 
27. 6. 2019

Muzeum představí drátenické řemeslo bez přikrášlování
Tisková zpráva, 21. 6. 2019

 

Výstava podle autorské koncepce Jaroslavy Mrvové, Drátenictví včera a dnes, Vám představí slovenské tradiční řemeslo minulosti i dneška. Zahájení proběhne ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ ve čtvrtek 27. června 2019 v 16.00 hodin. Prostřednictvím téměř 400 kusů autentických předmětů budou prezentovány všechny vývojové etapy řemesla až po současnost. Výstavu, na které promluví samotné předměty o tom, jaké bylo drátenické řemeslo ve skutečnosti, bude možné navštívit až do 13. října 2019.

Muzeum Jindřichohradecka zatím ještě neprezentovalo výstavu tohoto typu. I přesto, že historie práce s dráty sahá až do pravěku, se toto tradiční řemeslo plně vyvinulo na Slovensku. Cílem výstavy je ukázat jeho vývojové fáze až po současnost na exponátech, které budou v České republice vystaveny poprvé.“ uvedl ředitel muzea Jaroslav Pikal.

Tradiční drátenické řemeslo má své počátky na Slovensku v krajině tzv. Drotárie, která se rozprostírá mezi Považskou Bystricou, Žilinou a Čadcou. Za centrum se považuje obec Veľké Rovné, odkud zároveň pochází i první doložený dráteník. Od konce 18. století do konce 2. světové války, kdy došlo k zániku drátenictví, prošlo toto řemeslo třemi etapami, které budou na výstavě doloženy sbírkovými předměty, fotografiemi, originálními dokumenty i dalšími exponáty související s drátenickou praxí.

Úvodní část výstavy nabídne nejtypičtější drátenické výrobky, naváže úsek s předměty z domácího prostředí a následně z dílenské výroby. Prezentovány budou téměř všechny drátenické techniky. Součástí výstavy je také zachycení drátenictví na území dnešní České republiky a současného drátenictví na Slovensku, kterému se věnuje mistr Ladislav Fapša původem z Považskej Bystrice. V jeho díle je možné spatřit důsledné dodržování starých drátenických technik s původní tradicí.

Výstava „Drátenictví včera a dnes“ se bude instalovat ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí od 25. do 26. června 2019. Během instalace bude možné podání rozhovorů včetně pořízení fotografií z příprav výstavy.

Eva SkořepováKontakt:
PhDr. Jaroslav Pikal

kurátor výstavy
ředitel muzea, historik, správce sbírkových fondů militária, faleristika
tel.: 384 363 661, +420 602 844 180
e-mail: pikal@mjh.cz