Datum: 
1. 12. 2018 - 2. 12. 2018

TZ - Nad betlémy v Jindřichově Hradci už potřetí roztáhnou svá křídla andělé, z nebe se snese i koza

 

Hejno křehkých andělů se o prvním adventním víkendu rozletí nad Panskou ulicí v Jindřichově Hradci. Sochy podle návrhu českobudějovického sochaře Michala Trpáka vytištěné na 3D tiskárnách roztáhnou 1. prosince svá ochranná křídla nad třetím ročníkem festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. Okřídlení poslové nebes tentokrát dostanou podobu mužů, žen a dětí a budou zdobit nejfrekventovanější hradeckou třídu až do Tří králů.

„Betlémy mají v Jindřichově Hradci tradici už od 16. století a my na ni chceme navázat, ale kromě tradičních řezbářů a betlemářů se snažíme představit i současné umělce ve spojení s technologiemi 21. století,“ uvedla autorka projektu Marie Hazuková z Muzea Jindřichohradecka. Stejně jako v předchozích letech i tentokrát budou andělé zcela unikátní a komisař agentury Dobrý den je přímo při slavnostním odhalení zaregistruje do České knihy rekordů. Na jejich vzniku letos skupina PETMAT, zabývající se architekturou z PET lahví, spolupracovala s akademickým sochařem Michalem Trpákem, který je autorem úspěšného českobudějovického projektu Umění ve městě. Sochy vznikaly metodou sdíleného tisku, kdy jednotlivé díly vyrábělo přes 70 majitelů 3D tiskáren z celé ČR.

Minoritský klášter 1. a 2. prosince znovu přivítá řadu řezbářů a betlemářů z celé ČR i Slovenska. Muzeum Jindřichohradecka připravilo pro zájemce i řezbářský workshop, při kterém si mohou vyzkoušet základní techniky. Jindřichohradecký řezbář Roman Galek bude na náměstí Míru dotvářet další dřevěnou sochu do betlému v životní velikosti. Jeho sochy z předchozích ročníků festivalu od letoška ozdobí náměstí Míru každé Vánoce a vystřídají původní slaměný betlém pod vánočním stromem. Sochy Panny Marie s Ježíškem a Josefa letos doplní dřevořezba krále Kašpara.

Festival poprvé zahájí 1. prosince v 10:00 spouštění kozy z věže. Stejně tak ji před 150 lety spouštěl z městské věže na pastvu strýc Tomáše Krýzy, který byl na věži hlásným. A právě u strýce na věži spatřil malý Tomáš poprvé jesličky a rozhodl se, že až bude velký, vytvoří betlém mnohem větší a velkolepější. Diváci si budou moci 1. prosince v 10:00 poslechnout příběh „Jak se v Hradci spustila koza“ v podání DS Jablonský. Koza pak celé svátky zabydlí slaměné jesličky u kostela sv. Jana Křtitele a na Tři krále 6. ledna se vrátí zpátky na věž.

Děti ze sboru Nova Domus z 1. ZŠ pod vedením Ivany Písařové doladí v neděli 2. prosince sváteční atmosféru svým Vánočním příběhem v kostele sv. Jana Křtitele. Chybět nebude ani již tradiční festivalová hra s razítky napříč celým centrem města, muzei a galeriemi.

Festival Jindřichohradecké JINoHRÁtky, který odkazuje na dlouhou tradici betlemářství ve městě, pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec a za finanční podpory města. Přehlídku také grantem podpořil Jihočeský kraj. Podrobnosti a program naleznou zájemci na stránkách muzea na www.mjh.cz a na zvláštních plakátech.