Dominanta města

Věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie je nejvyšší věží města, měří celkem 68,3 metru, z toho báň téměř 24 metrů. Koule na vrcholu má průměr 1,2 metru a kříž na špici je 5 metrů vysoký. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 metru a octne se přitom ve výšce 513 metrů nad mořem. Nárožím kostela Nanebevzetí Panny Marie prochází 15. poledník východní délky.

Současnost

Městskou věž provozuje Muzeum Jindřichohradecka jako vyhlídkovou, ale konají se na ní i různé akce. Několikrát bylo uspořádáno například troubení, stala se místem happeningu známého výtvarníka Antonína Málka, v roce 2008 byla výjimečně zpřístupněna v pozdních hodinách v rámci Festivalu muzejních nocí. Již s více než desetiletou tradicí se každoročně pořádá sportovně-zábavná soutěž Běž na věž, kdy mohou účastníci měřit své síly v nejrychlejším zdolání věže o putovní pohár ředitele muzea.

Vyhlídka

Z městské věže se návštěvníkům otevírá výhled na město, na jeho nejzajímavější historickou část – na zámek a starobylé náměstí s mariánským sloupem, a do celého širokého kraje.
Při dobrých podmínkách je vidět i nejvyšší hora Českomoravské vysočiny Javořice.