Datum: 
26. 6. 2021

Patrik Proško komentuje své jedinečné dílo: 

„Pan Tomáš Krýza (1838-1918). To je můj nový anamorfní portrét z věcí, kterej jsem udělal teď v lockdownu pro Muzeum Jindřichohradecka. Tomáš Krýza byl jindřichohradecký měšťan a punčochářský mistr, který vytvořil slavný betlém, kterému se dnes říká Krýzovy jesličky. Je to největší mechanický lidový betlém na světě vystavěný na ploše 60 metrů čtverečních a v roce 1998 byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Krýza na něm pracoval přes 60 let a toto dílo je vystavené ve stálé expozici Muzea jindřichohradecka.

Pojal jsem jeho portrét jako pohled do jeho kutilské dílny, která se mu tak trochu zbláznila a on se v ní zhmotnil. Skříň, ponk, židle, kamna, různé nářadí, svěráky, truhličky, skříňky, kufry, rádio, olejničky, váhy, klíče a metry, kafemlýnky, lavory, mísy a pekáče, stavebnice, kovadlinka, hoblíky a věšáky, pily, provazy a tužky, ozubený kolečka, ale zakomponoval jsem také několik již vyřazených dílů přímo z jeho modelu, které vytvořil vlastní rukou, domečky, povozy a mechanické části, které betlém 100 let rozpohybovávaly a také jsou tam začleněné 100 let staré dřevěné a prostřílené terče a 100 let staré noviny a humoristické časopisy. V tom všem se mu rozutekly všechny možné figurky, zvířátka, andělíčci i jeho ovečky a to vše se seskupilo v jeho podobiznu. Pro lepší prostorovou představu socha má 3,5 metru hloubku, 2,5 metru šířku a 2 metry výšku.

Portrét se stal součástí stálé expozice muzea a je nainstalovaný v sakristii kostela sv. Jana Křtitele hned vedle hlavního oltáře, který je součástí muzejního komplexu. Za tuto nabídku a zbláznění muzea do této akce děkuji Jakub Valášek!

Přeju, ať slouží a když půjdete někdy okolo, stavte se na něj mrknout live :-).“

 

Krátká videa s časosběrem můžete zhlédnout v následujících odkazech:

https://youtu.be/2mFZnCjDcPo

https://www.youtube.com/watch?v=4wSwefBOKzU

https://youtu.be/AjSyT_YoHAc