Datum: 
26. 11. 2022

Jindřichohradecké JINoHRÁtky již posedmé

Předvánoční festival betlémů Muzea Jindřichohradecka se bude konat již posedmé v tradičním čase o prvním adventním víkendu. Letos tento víkend připadá na 26. až 27. listopadu. Programy v Muzeu Jindřichohradecka se budou odehrávat v budově minoritského kláštera a kostela sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici.

Veřejnosti je věnován hlavní den JINoHRÁtek tj. sobota 26. listopadu, kdy se brány muzea otevřou od 9:00 do 17:00 hodin. V muzejních prostorách minoritského kláštera ve Štítného ulici budou k vidění různé betlemářské techniky, návštěvníci budou moci pozorovat řezbáře vyřezávající dřevěné betlémské figurky při práci. Nakoupit vánoční dekorace a výrobky klientů chráněných dílen bude možné na malém adventním trhu v barokní kapli kláštera. Letos kromě Okénka, výchovného ústavu a Domova Kopretina přijede také keramické dílna Nazaret z Borovan. Pro děti, které přijdou s rodiči, budou opět připraveny tradiční dílničky. Pohrát si děti budou moci v koutku výstavy Šerka, šáší, měchura - to je naše kultura ve velkém výstavním sále, kde bude zastoupena také Luďkova Hračkolna.

Dopoledne zazní v kostele sv. Jana Křtitele písně z nového vánočního pásma pěveckého sboru Nova Domus a od 14:00 hodin na tomtéž místě začne vernisáž výstavy betlémů Ilony Klawitter s křtem dalšího řezbářského katalogu. Na závěr se můžeme těšit na vánoční loutkové a hrané divadelní představení Víta Marčíka Setkání před Betlémem.

V neděli 27. listopadu, v posledním dnu JINoHRÁtek, bude tradičně veřejnosti zdarma zpřístupněna vánoční výstava betlémů v kostele sv. Jana Křtitele od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin.

Během JINoHRÁtek bude přístupný anamorfní portrét Tomáše Krýzy, tvůrce Krýzových jesliček od vizuálního umělce Patrika Proška, který je umístěn v sakristii kostela sv. Jana Křtitele.

Těšíme se na Vaši návštěvu – přijďte k nám nasát krásnou předvánoční atmosféru a podpořit koupí dárků klienty chráněných dílen.

 

Vánoční workshopy pro školy

Vánoční dílničky pro školy v Muzeu Jindřichohradecka se budou letos konat od pondělí 21. listopadu do pátku 2. prosince tentokrát v minoritském klášteře ve Štítného ulici. Školní kolektivy se budou moci účastnit netradičních vánočních workshopů s výtvarnicí Markétou Kotkovou (pouze první týden), při kterých si každá třída bude vytvářet vlastní betlém. Betlémy si děti i samy nainstalují a vyzdobí v křížové chodbě minoritského kláštera, kde budou k vidění po celý zbytek adventu.

Děti se u nás v malířské dílně stanou nejdříve učni a vyzkoušejí si, jaké to je, vyrobit si vlastní barvy z přírodních zdrojů podle starých středověkých receptur. Pomocí hmoždířů a sítek si připraví barevný pigment z hlín a uhlíků. Pigmenty pak následně použijí na výrobu temperových barev z vaječných žloutků (žlutý okr, červený okr, májská modř, uhlíková čerň). Ozbrojeni vlastnoručně vyrobenými barvami se pustí do samotného malování figurek (postaviček, zvířat) a historických domů inspirovaných městskou architekturou předem vyřezaných z překližky, které nám dodá jako každý rok pan Jan Medek z firmy Jihozemě – dřevěné království.

Na tyto workshopy je nutné se předem objednat e-mailem machartova@mjh.cz nebo telefonicky na tel. 702 208 639.