Datum: 
11. 6. 2021

ČESKÝ SVAZ LETECTVÍ JEDNAL V JINDŘICHOVĚ HRADCI

V pátek a v sobotu 11.–12. června 2021 se v Jindřichově Hradci uskutečnilo výjezdní zasedání grémia Českého svazu letectví, které zaštítilo Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s Klubem historie letectví Jindřichův Hradec a Leteckým muzeum Deštná. Český svaz letectví sdružuje sedmnáct organizací a do našeho města zavítali hosté zastupující čtrnáct z nich na Moravě a v Čechách.

 

Akce byla zahájena v pátek odpoledne návštěvou likérky Fruko Schulz, což předseda svazu Václav Vašek úsměvně komentoval slovy, že „to je pro bývalé vojenské letce mnohem poučnější, než návštěva květinářství“. Poté se účastníci grémia přesunuli do Leteckého muzea Deštná, kde přítomné přivítal starosta Deštné David Šašek a následně absolvovali komentovanou dvouhodinovou prohlídku v podání Vladislava Buriana a Radka Nováka.

V sobotu 11. června v 9,30 bylo v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka zahájeno jednání grémia. Hned v úvodu přítomné pozdravil starosta města Jan Mlčák. Během čtyři hodin si přednesené příspěvky poslechlo asi třicet účastníků akce. Hlavní referát přednesl neoficiální „král MiG-29“ plk. v. v. Václav Vašek, legenda československého vojenského letectví ze 70. až 90. let minulého století. Následujících šest referátů připomnělo či představilo zajímavá a aktuální témata z leteckého života v České republice, např. vyhodnocení nového formátu Aviatické pouti Ing. Jana Kašpara v Pardubicích, renovaci letounu „Beta opět poletí, vznik projektu Junior pilot klub a další. Odpolední blok pokračoval komentovanou prohlídkou v doprovodu historika muzea Vladislava Buriana v expozici „Letecká bitva nad Jindřichohradeckem – 24. 8. 1944“ v Muzeu Jindřichohradecka. Na závěr akce uctili přítomní památku jediného českého válečného pilota z Jindřichova Hradce plk. Rudolfa Zimy u pamětní desky na jeho rodném domě čp. 7/I na náměstí Míru a malým pietním aktem u Památníku letců. Za všechny přítomné položili Václav Vašek a Vladislav Burian k památníku kytici s českou trikolorou. Dvoudenní program výjezdního grémia přítomní ukončili minutou ticha za všechny zesnulé válečné spojenecké letce. Dění během obou dnů zasedání dokumentoval Pavel Kofroň z Jindřichohradecké televize, reportáž byla vysílána v závěru června letošního roku. 

 

Vladislav Burian, Muzeum Jindřichohradecka,

člen grémia Českého svazu letectví z. s.