Datum: 
1. 1. 2024

BETLÉMY MUZEA JINDŘICHOHRADECKA NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ BETLÉMŮ VE VATIKÁNU

„100 PRESEPI IN VATICANO“

„Jedná se o velmi kvalitní umělecká díla s hlubokým duchovním obsahem, která jsou ozdobou jindřichohradeckého sbírkového fondu betlémů. Oba betlémy byly ve Vatikánu představeny veřejnosti 8. prosince 2023 na slavnostní inauguraci výstavy na náměstí sv. Petra za přítomnosti mnoha velvyslanců a vysokých církevních hodnostářů v čele s Mons. Fisichellou a zaznamenaly zvýšený zájem nejen pro svou mimořádnou kvalitu řezby, ale také proto, že se jednalo o jedny z mála českých betlémů, které se kdy ve Vatikánu objevily. Součástí prezentace našeho muzea a jihočeského kraje byla i moje přednáška v papežské koleji Nepomucenum s tématem „Jihočeský advent, Vánoce a betlémy, kterou navštívilo na 150 českých občanů žijících v Itálii v čele s velvyslancem ČR v Římě J. E.  Janem Kohoutem, velvyslancem ČR při Svatém stolci J. E. Václavem Kolajou a ředitelem Českého centra v Římě Robertem Mikulášem,“ sdělila kurátorka fondu betlémů Mgr. Alexandra Zvonařová.

Vzhledem k velkému úspěchu jihočeských betlémů byla velvyslancem ČR v Římě J. E. Janem Kohoutem nabídnuta Muzeu Jindřichohradecka další spolupráce při výstavách betlémů nejenom ve Vatikánu, ale i v dalších místech Itálie.

S plnou důvěrou ve výsledky naší práce srdečně zveme novináře a veřejnost, aby se připojili k tomuto významnému okamžiku pro naše muzeum a sdíleli s námi tento významný milník v historii Muzea Jindřichohradecka.

Tiskový kontakt:

  • Ing. Martina Machartová – PR, marketing, (tel.: 702 208 639/e-mail: machartova@mjh.cz)
  • Mgr. Alexandra Zvonařová - kurátorka projektu, (tel.: 728 989 968/e-mail: zvonarova@mjh.cz)