Výstava maleb Jana Svobody vnese do Muzea Jindřichohradecka Světlo, prostor a čas. Závěrečná umělecká výstava letošního roku představí tvorbu umělce a ředitele Základní umělecké školy v Bechyni. Teplým světlem prosvícené prostory křížové chodby bývalého kláštera minoritů dávají vyniknout jeho obrazům s duchovní tématikou. Vernisáž se uskuteční v sobotu 8. září od 14:00 a výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout do 28. října.

„Obrazy jsou převážně monochromatické, obsahují celou řadu církevních symbolů, značek z cest po Evropě, hlavně do Francie, kam se autor každoročně vrací. U křesťanských symbolů se objevuje například beránek boží, různé kříže a jejich otisky vyrobené speciální technikou leptání kyselinou. Je to hledání duchovní cesty, část obrazů má silně meditativní charakter. Některé jsou tak jednoduché, že už se blíží vrcholné abstrakci,“ přiblížil Svobodovu tvorbu kurátor výstavy a historik umění muzea Jakub Valášek. Návštěvníci se mohou ponořit do autorova světa prostřednictvím třech desítek obrazů i několika instalací od počátku 90. let minulého století do současnosti.

PaedDr. Jan Svoboda (*1955) je absolventem oboru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze u doc. Zdeňka Sýkory. Po ukončení studií pracoval jako učitel výtvarné výchovy, krajský metodik výtvarné výchovy či odborný asistent katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 1995 se přesunul do Bechyně, kde je dodnes ředitelem základní umělecké školy sídlící ve starobylém františkánském klášteře. „Výstava tak umožňuje i další zvláštní propojení – klášter bechyňský a klášter jindřichohradecký,“ doplnil Valášek.

Jako její ředitel a zároveň lektor připravil Svoboda během své pedagogické činnosti mnoho studentů bechyňské keramické školy na studia na vysokých uměleckých školách. Zároveň organizoval filmové a umělecké víkendy či letní mezinárodní workshopy, na které postupně zval své známé z řad předních českých výtvarníků a experimentálních hudebníků. Klášter tak navštívil například scénárista Petr Jarchovský, z výtvarníků a hudebníků Michael Delia, Petr Nikl, Martinové Zet, Janíček, Velíšek, z Brna dorazili Marián Palla a Petr Kvíčala. Kromě toho se stále věnuje se svou ženou Martinou vytváření koncepcí a realizací dětských doprovodných programů a expozic pro děti například pro Pražské Quadriennale, Deset století architektury, Příběh Pražského hradu nebo Litomyšlení.