Datum: 
30. 3. 2018

Muzeum Jindřichohradecka letos kromě století od založení republiky oslaví i 100 let Krýzových jesliček. Právě v roce 2018 zemřel tvůrce největšího lidového mechanického betlému na světě zapsaného v Guinnessově knize rekordů – jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza. Na letošní sezonu, která začíná na Velký pátek 30. března, přichystalo muzeum deset výstav a chybět nebudou ani tradiční akce jako Velikonoční veslice, závod Běž na věž nebo folklorní festival. Výstavy představí například práci restaurátorů, přiblíží život za 1. republiky a děti se mohou těšit na výstavu světově proslulé stavebnice LEGO s názvem Svět kostiček.

 

Muzeum Jindřichohradecka letos kromě století od založení republiky oslaví i 100 let Krýzových jesliček. Právě v roce 2018 zemřel tvůrce největšího lidového mechanického betlému na světě zapsaného v Guinnessově knize rekordů – jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza. Na letošní sezonu, která začíná na Velký pátek 30. března, přichystalo muzeum deset výstav a chybět nebudou ani tradiční akce jako Velikonoční veslice, závod Běž na věž nebo folklorní festival. Výstavy představí například práci restaurátorů, přiblíží život za 1. republiky a děti se mohou těšit na výstavu světově proslulé stavebnice LEGO s názvem Svět kostiček.

Sezonu v muzeu letos odstartují Velikonoce. Již potřetí na Bílou sobotu 31. března ožije bývalý minoritský klášter Velikonoční veselicí. Návštěvníci si mohou uplést pomlázku, nazdobit vajíčka a poslechnout si lidové písně v podání Jarošovské krojové družiny a cimbálové kapely Notečka. Městem také projde slavnostní průvod se stromem Kraslicovníkem, vyzdobeným malovanými vejci od dětí z jindřichohradeckých škol a školek.

Návraty Bedřicha Budila od 12. dubna do 3. června oslaví 75 let jindřichohradeckého výtvarníka. Výstava se uskuteční na dvou místech – v křížové chodbě minoritského kláštera a ve výstavním sále v jezuitském semináři. „Po většinu své umělecké kariéry je Bedřich Budil spojován s pojmem fantaskní či radikální realismus. Začínal jako figuralista, ale celým uměleckým dílem dodnes prochází jako linie portrét, či autoportrét jako osobní zpověď autora, často začleněná do složitých kompozic obrazů vystavěných ve změti organických a anorganických tvarů,“ popsal kurátor výstavy Jakub Valášek.

Výstavní sál v bývalém minoritském klášteře ve Štítného ulici bude opět patřit dětem v rámci cyklu „Kdo si hraje, nezlobí.“ Letos si mohou od 3. května až do konce roku pohrát s LEGendární dánskou stavebnicí při výstavě s názvem Svět kostiček. V hravém duchu malých stavitelů se ponese i Muzejní noc v kostce 25. května.

Prvorepublikový život v Jindřichově Hradci, jak jej zachytil nejen týdeník Ohlas od Nežárky, návštěvníkům přiblíží výstava 1. republika od 10. května do 30. prosince v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici. „Kromě dobových fotografií a dokumentů, které mimo jiné připomenou např. prezidentské návštěvy města, budou poprvé vystaveny i modely dnes již neexistujících pomníků a další exponáty,“ přiblížil kurátor výstavy František Fürbach.

Vidličkou, jehlou a kleštěmi tvoří textilní výtvarníci Radka a Vlastimil Vodákovi a retrospektivu jejich tvorby si mohou návštěvníci prohlédnout na stejnojmenné výstavě v křížové chodbě bývalého kláštera minoritů od 7. června do 2. září.

Jak muzejní exponáty znovu ožívají pod rukama restaurátorů, se mohou návštěvníci přesvědčit při výstavách Zacíleno na božskou Emu a Muzejní poklady v rukách restaurátorů od 14. června do 16. září v jezuitském semináři. „V části věnované Emě Destinnové budou vystaveny nově restaurované exponáty, např. halenka, unikátní soubor japonských panenek či šicí stolek z pozůstalosti slavné pěvkyně a poprvé prezentovány nové přírůstky do sbírkového fondu Ema Destinnová, např. kolekce originálních gramofonových desek, dobových pohlednic, psací stůl z bývalého zařízení zámku ve Stráži nad Nežárkou, kdy ho pěvkyně vlastnila,“ vyjmenoval historik František Fürbach. Pod pokličku restaurátorů mohou celoročně nahlédnout zájemci v právě renovovaných Krýzových jesličkách.

Tvorbu Jana Svobody představí výstava s názvem Světlo/Prostor/Čas od 8. září do 28. října v křížové chodbě muzea ve Štítného ulici. „Malba Jana Svobody je zklidňující, svou podstatou tradiční, kultivovaná ve vrstvení lazur a past, bravurně kladených na plátno či dřevo po vzoru starých mistrů. Převážně monochromatické kompozice Svobodových obrazů čas od času získávají výraznější barevnost,“ uvedl kurátor výstavy Jakub Valášek.

100 let republiky připomene také stejnojmenná filatelistická výstava ve výstavním sále v jezuitském semináři. Proměny doby za poslední století, jak se vtiskla do poštovních známek, si mohou zájemci prohlédnout od 20. září do 28. října.

Od poloviny listopadu pak bude muzeum patřit betlemářství. Akce muzea připomenou jedinečný odkaz punčochářského mistra Tomáše Krýzy. „Krýza tvořil jesličky přes 60 let a neustále je vylepšoval, takže se dá říct, že až s jeho úmrtím jsou v té podobě, jak je známe. Muzeum tento světový unikát nechává od loňského roku restaurovat, ale ani tak se jesličky pro veřejnost neuzavřely,“ vysvětlila etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Stoleté výročí tvůrce velkolepého betlému, který se skládá z téměř 1400 částí, z toho 134 je pohyblivých a zabírá plochu téměř 60 m2, připomene řada akcí.

15. listopadu začíná výstava Jihočeské betlémy, při níž budou moci návštěvníci v jezuitském semináři spatřit jesličky jihočeských tvůrců z depozitářů muzea. Letos se po pěti letech od 24. listopadu do 30. prosince opět uskuteční soutěžní řezbářská výstava O nožík Tomáše Krýzy a Jindřichův Hradec se v závěru listopadu stane dějištěm celosvětového setkání betlemářů – konference Betlémy stále živé. Sezona pak vyvrcholí o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince třetím ročníkem festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí.