Datum: 
2. 4. 2022

Černá půl, půl bílá

Tisková zpráva, 21. 3. 2022

 

V jezuitském semináři Muzea Jindřichohradecka na Balbínově náměstí bude letošní muzejní výstavní sezóna slavnostně zahájena v sobotu 2. dubna ve 14.00 hodin vernisáží výstavy scratchboardů a olejů Zdeňka Pundy Černá půl, půl bílá. Na vernisáži zahraje volné hudební seskupení Praha 2. S umělcovým dílem všechny návštěvníky seznámí Mgr. Blanka Činátlová, Ph.D. Výstava potrvá do 29. května 2022.

„Insitní malíř a grafik, jindřichohradecký rodák Zdeněk Punda (1965) dokázal impulsy vzešlé během svého dětství prožitého v typické jihočeské krajině proměnit v cennou uměleckou inspiraci. Nejdříve se odrazila ve specifické hře na akordeon, později vedla k založení a účinkování v experimentálním divadelním uskupení Le Škleb, se kterým po dlouhá léta působil v Praze. Během této doby ztvárnil například roli Jamese Bonda, Mefistofela, pana Myslivce či mrštného kafkovského lyžaře, v nichž vždy spojoval jak svůj osobitý šarm, tak pěvecké a pohybové výkony,“ sděluje kurátor výstavy Jakub Valášek.

Ostatně divadelní motivy hry, iluze, klamu, přetvářky a ironie se velmi často objevují i mezi náměty, které v Pundově grafické tvorbě můžeme sledovat neustále. V současné době, kdy se opět navrátil do krajiny svého dětství, jeho rukou a za pomoci netypické výtvarné techniky vzniká velmi zajímavé, detailní a propracované výtvarné dílo. Výraz scratchboard odkazuje nejen na materiál, ale hlavně na celou ilustrační techniku, v níž se používají ostré nože a nástroje, jimiž se ryje do tenké vrstvy bílého kaolinu potaženého černou čínskou tuší. Scratchboard, v jednoduchém překladu destička pro škrabání, může být rovněž tvořena několika mikrovrstvami různobarevného jílu. Tlak, který umělec vyvine na rycí nástroj, určí barvu, která se v obraze odhalí. V tomto případě se používá i anglický název clayboard, tedy deska s jílovou rycí vrstvou. Další používanou variantou materiálu může být foliový papír pokrytý černým inkoustem a jeho vyškrábáním se odhalí spodní lesklý povrch.

Nezbývá než všechny zájemce pozvat na slavnostní vernisáž, která tedy proběhne 2. dubna ve 14.00 hodin.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Martina Machartová

Kontakt:
MgA. Jakub Valášek

historik umění, správce fondů umění a uměleckého řemesla
tel.: 384 363 661, +420 734 233 247
e-mail: valasek@mjh.cz

Ing. Martina Machartová
edukační pracovnice, propagace
tel.: 384 363 661 +420 702 208 639
e-mail: machartova@mjh.cz