Datum: 
3. 8. 2017

Výročí 220 let od vzniku největší mimopražské tiskárny 19. století připomene výstava Nebeklíče od Landfrasů. Do Muzea Jindřihohradecka láká návštěvníky právě na knižní bestsellery 19. století, které tvořily základ produkce Landfrasovy tiskárny a jádro jejího obchodního úspěchu. Vernisáž zahájí výstavu ve čtvrtek 3. srpna v 16:00 ve výstavním sále „v jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí. Desítky nebeklíčů – barokních modlitebních knih – si mohou zájemci prohlédnout až do konce října.

„Nebeklíče, které se dodnes dochovaly, nesou stopy svého používání. Kromě zprostředkování modliteb pro osobní projevy katolického křesťana v běžném každodenním životě i pro bohoslužbu měly ještě další funkce. Zásadní byla ta magická, nebeklíč se totiž ukládal v domácnosti do tzv. svatého kouta nebo na půdu, aby chránil dům i domácnost,“ vysvětlila kurátorka výstavy Štěpánka Běhalová, správkyně sbírkového knižního fondu Muzea Jindřichohradecka.

Doplnila, že výpravná vazba některých exemplářů také ukazovala sociální postavení nositelky, která s nebeklíčem v ruce chodívala do kostela. „V jižních Čechách selky často kráčely do kostela v kroji s nebeklíčem pokrytým mosaznou vazbou s vybíjenými ornamenty a vykládanou barevnými sklíčky. Unikátní soubor nově restaurovaných nebeklíčů v mosazných vazbách bude představen na výstavě,“ přiblížila kurátorka výstavy.

Tradiční tituly barokních modlitebních knih, k nimž patřil nebeklíč z pera německého kapucína Martina z Kochemu, si získaly trvalou oblibu mezi nejširším lidem. Počátkem druhé poloviny 18. století se stal nakladatelsky nejúspěšnější novinkou i v jindřichohradecké Hilgartnerově tiskárně. Také Josef Landfras vydal v roce 1796 ještě před koupí tehdy již nefungující Hilgartnerovy tiskárny Malý zlatý nebeklíč a tato modlitební kniha byla v Landfrasově tiskárně tištěna a vydávána až do roku 1905 pod různými variantami názvu, v češtině i němčině s mírně se lišícím obsahem i rozsahem, v různé typografické úpravě a švabachem jako Malý, Poloviční, Zlatý, Celý nebo Pravý nebeklíč.

Titul se stal skutečným bestsellerem také podle pořadí vydání, zmíněný Pravý zlatý nebeklíč z roku 1905 vyšel jako 268. opravené a mnohými modlitbami a krásnou křížovou cestou rozmožené dvacáté vydání.

Modlitební kniha byla podle rozsahu rozdělena na 12 až 16 dílů a nejčastěji byla přímo na titulním listu určena „pro pohlaví ženské“. Obsahovala modlitby pro téměř každou životní situaci - ke všem částem dne, ke mši, zpovědi, jednotlivým svatým, ale také v čas nemoci a smrti. Zvláštní oddíly byly věnovány Ježíši Kristu a Panně Marii, některé obsahovaly také čtrnáct zastavení křížové cesty nebo tajemství svatého růžence.