Centrum města poprvé ožilo festivalem betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky

Centrum města, muzea a galerie letos poprvé ožily jediným festivalem betlémů u nás s názvem Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. O prvním adventním víkendu 26. a 27. listopadu si práci řezbářů a betlemářů prohlédly stovky návštěvníků. Největším lákadlem ale bylo rozsvícení PETAnděla na náměstí Míru, kterému přihlížely tři tisíce lidí. Komisař pelhřimovské agentury Dobrý den svítícího posla nebes zapsal do České knihy rekordů jako největší stavbu vytvořenou z PET lahví v České republice.

Na stavbě PETAnděla se podílely děti ze 13 škol v Jindřichově Hradci a okolí – sbíraly plastové nádoby vybraných barev a šroubovaly je do připravených drátěných panelů. Z nich pak členové skupiny PETMAT z. ú., která vznikla při Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze, během šesti dnů za pomocí plošin postavili více než šestimetrovou stylizovanou sochu anděla. Tomu mnozí kvůli jeho tvaru začali přezdívat Kulich. Anděl obsahuje 11 392 lahví, měří 6,3 metru a má stejné rozpětí křídel. Jeho dolní obvod dosahuje 12,2 metru.

Svou práci na JINoHRÁtkách představilo také deset řezbářů a betlemářů z celého Česka a dva dorazili i ze Slovenska. Na náměstí Míru za zvuku motorových pil získali své nezaměnitelné rysy svatý Josef a pastýř, kteří se stanou základem nového dřevěného betléma v životní velikosti, jenž by mohl v Jindřichově Hradci každý rok o prvním adventním víkendu postupně vznikat.

V Muzeu Jindřichohradecka na Balbínově náměstí si mohli návštěvníci tradičně prohlédnout největší perlu sbírky – Krýzovy jesličky, které jsou jako největší lidový mechanický betlém na světě zapsány v Guinnessově knize rekordů. V muzeu ve Štítného ulici si mohli malí i velcí při výtvarných dílnách vyzkoušet rozličnou rukodělnou tvorbu – od práce se dřevem, přes zpracování kůže, pletení ponožek, zdobení perníčků až po výrobu šperků z PET lahví, které letošní festival provázejí.

Vedle tradiční adventní výstavy v kostele sv. Jana Křtitele s názvem Vánoce u svatého Jána, která je zasvěcena letos zesnulému řezbáři Vladimíru Cejnarovi, poprvé mohli lidé nahlédnout také pod pokličku školní tvorby a podívat se na soutěžní výstavu mateřských a základních škol O nejkrásnější betlém. Zároveň mohli hlasovat pro své favority ve dvou kategoriích. Mezi základními školami dostaly nejvíce hlasů andělské jesličky dětí z 5. Základní školy v Jindřichově Hradci a v kategorii mateřských škol nejvíce zabodoval betlém z MŠ v Horní Pěně, který byl díky rostlinám částečně živý. Cenu ředitele Muzea Jindřichohradecka PhDr. Jaroslava Pikala získal soubor prací žáků z 2. ZŠ v Jindřichově Hradci.

Festival, na nímž převzal záštitu jihočeský hejtman Jiří Zimola, pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec a za podpory Nadace ČEZ.