Datum: 
14. 3. 2017

Muzeum Jindřichohradecka chystá osm výstav, novinkou bude 3D tisk pohyblivých soch

Muzeum Jindřichohradecka letos návštěvníkům nabídne kromě řady zajímavých výstav také Velikonoční veselici, tradiční Běž na věž či druhý ročník festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky. Přehlídku tentokrát ozdobí pohyblivé sochy v životní velikosti vytištěné na 3D tiskárně, které budou kopiemi postav z Krýzových jesliček – největšího lidového mechanického betlému na světě. Výstavy zájemce zavedou do afrických chýší, na bojiště první světové války, ale představí i výtvarnou tvorbu, která vznikla před sto lety na italské frontě, a připomenou 220 let od vzniku Landfrasovy tiskárny.

Sezonu v muzeu zahájí 30. března v minoritském klášteře výstava Afrika hravá, při níž malí i velcí poznají život nejen v divočině černého kontinentu. Návštěvníci si až do konce roku budou moci prohlédnout kolekci afrických hraček ze sbírky Národního muzea, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. „Podívají se také do africké chýše a děti si budou moci prolézt stolovou horu s ukrytými jeskynními malbami a vyzkoušet si hledání diamantů v písku,“ přiblížila kurátorka výstavy a etnografka muzea Alexandra Zvonařová. V rytmu afrických bubnů se ponese i letošní muzejní noc 26. května.

O sto let zpátky přenese návštěvníky výstava Inter arma silent musae? od 6. dubna do 23. července v jezuitském semináři, která mapuje výtvarnou tvorbu vojáků jindřichohradeckého 75. pěšího pluku na italské frontě, k nimž patřili význační malíři Jiří Kaucký, Jano Šrámek, Oldřich Vlach a Jan Autengruber a sochaři Jan Vítězslav Dušek, Rudolf Kabeš a Maxmilián Krejča. „Jedná se o pokračování úspěšné výstavy z roku 2015, jejíž první část je věnována ruskému bojišti. Výstava je zajímavá tím, že představuje útrapy první světové války beze zbraní, jen prostřednictvím umění,“ zdůraznil kurátor výstavy Jakub Valášek. První světovou válku zachycenou na fotografiích přiblíží od 18. května do konce roku i další výstava v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici.

Významné výročí největší mimopražské tiskárny 19. století – Landfrasovy tiskárny, od jejíhož vzniku letos uplyne 220 let, připomene výstava Nebeklíče od Landfrasů. „Podtitul výstavy – knižní bestsellery 19. století láká návštěvníky, aby přišli nahlédnout do titulů knih pro nejširší lidové vrstvy, které tvořily základ produkce tiskárny a jádro jejího obchodního úspěchu. Výstava bude zahájena v rámci TOP týdne Jindřichova Hradce ve čtvrtek 3. srpna a bude k vidění do konce října“, uvádí autorka výstavy a odborná knihovnice muzea Štěpánka Běhalová. Koncem září muzeum připravuje dvoudenní odbornou konferenci Knižní kultura 19. století, která volně naváže na konferenci Tiskárny a tisky 19. století, která se konala v roce 1997.

V křížové chodbě bývalého minoritského kláštera se od 4. května do 9. července představí projekt nekonečného plátna Orbis Pictus: Europa, které mohou návštěvníci sami dotvářet. Na něj naváže od 13. července do 17. září výstava Karel Huněk – objekty + Jiří Všetečka – fotografie. Poslední umělecká výstava je od 9. listopadu až do Tří králů v jezuitském semináři věnována pacovskému rodáku Janu Autengruberovi. Jeho Jindřichohradecká zastavení přiblíží autorův pohled na malebná zákoutí města a připomenou 130 let od jeho narození.

Ani letos nebudou chybět tradiční muzejní akce. Na Bílou sobotu 15. dubna zaplní bývalý klášter minoritů Velikonoční veselice, již podvacáté si mohou 13. května fyzicky zdatní vyběhnout 153 schodů městské věže při závodu Běž na věž a zadní dvory muzea ve Štítného ulici se 22. července rozezní lidovou hudbou při Jihočeském folklórním festivalu.

O prvním adventním víkendu podruhé ožije město festivalem betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. Po loňském úspěchu PETAnděla, jehož slavnostní rozsvícení přilákalo tisíce lidí, budou letos hlavním lákadlem pohyblivé sochy v životní velikosti vytištěné na 3D tiskárně, které budou kopiemi figurek z Krýzových jesliček. „I mechanismus bude kopírovat ten Krýzův a návštěvníci si budou moci sochy sami rozpohybovat. Budou vytvořeny z průhledného PET recyklátu a nasvíceny, aby zazářily i v noci,“ uvedla autorka projektu Marie Hazuková z Muzea Jindřichohradecka. Součástí festivalu bude také vernisáž tradiční výstavy z cyklu Vánoce u sv. Jána, která letos představí betlémy a dřevořezby Jiřího Bürgera.